Blog

Podržimo Šteficu Cvek i pobunjeno književno stvaralaštvo

Štefica Cvek ponovno jaše, odnosno šije! Regionalna književna zajednica anketom je nominirala približno 150 naslova iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Hrvatske, od kojih se popis najprije poštepao na točno stotinu i jedan prema osnovnim kriterijima razmatranja u prvom krugu žirija Štefice Cvek. A nakon mjesec i pol dana vrijednog čitanja i diskutiranja, podvlačenja, heftanja, prekrajanja i plakanja, šestočlani žiri izmudrio je patchwork od točno 24 djela koja preuzima drugi krug, stremeći prema najboljih sedam! 

„Teško je u jednom potezu dati osvrt na cjelokupnu produkciju,“ kaže jedna članica žirija brišući suzu za koju je teško reći je li radosnica ili mučenica, „jer je zajednica zaista dala sve od sebe, a možda je mogla dati i manje, da pokrije najrazličitija djela koja spadaju u kategoriju feminističke (i) angažirane književnosti, uključujući mnoga koja ne upadaju. Što je najbolje od anti-patrijarhalne književnosti, a što književna pokora koju nismo zaslužile, saznavale smo probijajući se kroz desetke naslova romana, zbirki kratkih priča, poezije, dramske književnosti, književnosti za djecu i mlade…“ 

Dojmovi koji stižu iz tabora prvog žirija sve su samo ne ravnodušni; na trenutke je među članicama i članovima letjelo perje i papir, navodno su se koplja i olovke lomile među članicama, ali po riječima izvjesne gospođe iz Bosanske Krupe koja želi ostati anonimna, nije ni čudo nakon više od punog mjeseca izloženosti velikim količinama regionalne književne produkcije: „Tako je Tonka od stare Anike pročitala u mjesec dana sto i jednu domaću knjigu, nije ni jela ni spavala, posve se pomračila… Nakon toga se više nije htjela ni udati, sve je samo bulaznila o podzastupljenosti zaokruženih manjinskih perspektiva!“ 

Konačni Tonkin usud nećemo prenositi, samo ćemo reći da su, srećom, sve Štefice iz ralja prvoga kruga žive i manje-više zdrave, čak još nisu izgubile životni elan: 

„Kao uzorak unutar cjelokupne književnosti u regiji, Štefičin izbor dokazuje da postoji ozbiljan interes za angažirane teme i moduse pisanja, osobito među mladim autoricama i autorima, i to u svim književnim rodovima i vrstama. Drugom smo krugu prepustile izbor među djelima koja su nas se najsnažnije dojmila kao ona koja aktivno promišljaju društvene uvjetovanosti, zauzimaju stav i otvaraju perspektivu prema svijetu kakav želimo graditi, nasuprot rodnim, rasnim, klasnim i inim diskriminatornim praksama koje mnogima čine život neživljivim. Vjerujemo da o svakoj od ovih knjiga vrijedi razgovarati.“ 

Opći su dojmovi žirija da je “mlada generacija autorica sve upečatljivija na regionalnoj književnoj sceni, a kao posebno hrabra i angažirana djela ističu se debitantski tekstovi koji obećavaju buduće solidne spisateljice”. Po riječima jedne od strožih žirkinja prvog kruga: “Osim toga, književna produkcija nije značajno bogata djelima koja eksperimentiraju sa žanrovima i ispituju granice mogućeg u fikciji, što se nadamo da će se u budućnosti promijeniti. Najčešći su diskriminatorni faktori bili neravnoteža između predstavljenih tema knjiga i snage likova, odsustvo bilo kakve angažiranosti, aljkavost u pripovijedanju i građenju likova/subjekata, itd. No, zato smo zadovoljne što na pozornicu stupaju autorice i autori izrazito političkog karaktera, već uigranog stila pisanja, s dosljednošću u pripovijedanju i bezrezervnom ironijom i kritičnošću prema stvarnosti i svakodnevici.” 

Zaključujući dojmove ovdje, objavljujemo knjige koje smo odlučili uneti u uži izbor Štefice Cvek, a to su: 

Noćni autobus – Stefan Alijević (zbirka priča, Или-Или) 

Reci vatra – Selma Asotić (zbirka poezije, Raštan izdavaštvo / Buybook) 

Vodena tijela – Ana Avramovska (roman, Паблишер) 

Lanina škola – Mirna Brođanac (ilustrirana knjiga za djecu, Naklada Ljevak) 

Klara, Klarisa – Marijana Čanak (roman, Buybook) 

Sloboda A – Ana Golejska Dzikova (zbirka poezije, ПНВ Публикации) 

Zlice i vilice – Nataša Govedić (zbirka poezije, Fraktura)

Mrtvi na dodir – Ana Marija Grbić (roman, Geopoetika) 

Hulim i potpisujem – Radmila Lazić (zbirka poezije, Vukotić media)

Ogledalo bez mana – Agata Lučić (knjiga za djecu, Mala zvona) 

Mirovanje – Dunja Matić (roman, VBZ) 

Leglo – Suzana Matić (zbirka priča, Fraktura) 

Gracija od čempresa – Želimir Periš (zbirka priča, Oceanmore)

Stripoterapija – Ana Petrović (kolekcija stripova, Kreativni centar) 

Novo Sada – Saša Savanović (roman, Partizanska knjiga) 

Ljeta s Marijom – Olja Savičević Ivančević (roman, Fraktura) 

Osvetnice – Svetlana Slapšak (roman, Laguna) 

A htela sam – Maja Solar (zbirka poezije, Enklava) 

Ima i takvih dana – Monika Stojanovska (zbirka poezije, Полица)

Psi – Dora Šustić (roman, Gradska knjižnica Rijeka) 

Ofelija, baštovanka – Nikolina Todorović (zbirka poezije, Buybook / Zlovo Gorčina) 

Tihi rad – Marija Vasiljević (zbirka poezije, Treći trg) 

Unutrašnje more – Danica Vukićević (roman, Nojzac)

Do boljeg jučer – Emina Žuna (roman, Buybook) 

Šapuće se i o popisu časnog spomena, pored službenog izbora, koji ima rasvijetliti djela izrezana iz osnovne konkurencije, ali također vrijedna pažnje u univerzumu Cvek. No taj se popis još uvijek čuva kao tajna do ovogodišnjeg konačnog izbora…

Proglašenje finalne selekcije “Štefice Cvek” održat će se 16. lipnja u sklopu programa festivala Krokodil. Prvi žiri bio je u sastavu: Ana Fazekaš, Anja Tomljenović, Dara Šljukić, Ivan Šunjić, Manja Veličkovska i Milica Ulemek.